خانه

پوست و مو

جراحی زیبایی

تناسب اندام و لاغری

بیماری ها و مشکلات پوستی

تماس با ما

کلینیک های پوست مشهد

پزشکان

لیزرهای جوان ساز

مقدمه:


 لیزرهای جوانسازی پوست (تهاجمی و غیر تهاجمی) برای درمان مشکلات پوستی روز به روز پیشرفته تر می شوند. آمدن نسل جدید لیزرهای تهاجمی با نام لیزرهای فرکشنال عوارض جانبی کمتر و اثر گذاری بالاتری را برای درمان مشکلات پوستی ایجاد کرده اند.

از لیزرهای فرکشنال برای کاهش جای چین وچروک ها، اثر زخم، از بین بردن لک و پیس، سفت کردن پوست و حذف ضایعات پوستی کوچک و بزرگ استفاده می شود.

 

تعریف:


سابقه استفاده از لیزر برای درمان به چندین سال قبل بازگشته و برای اولین بار در سال 1960 میلادی از لیزر به عنوان ابزاری برای برش های جراحی استفاده گردید. پس از آن در طول دهه های اخیر با پیشرفت تکنولوژی از لیزرها برای درمان مشکلات پوستی، حذف موهای زاید، و درسال های اخیر برای رفع آکنه و پسوریازیس (psoriasis) و درمان بیماری های چشمی توسط متخصصان چشم پزشکی بهره گرفته می شود. با آمدن لیزرهای فرکشنال برای جوانسازی و لایه برداری پوست (برداشت لایه آخر پوست) با دوره نقاهت کم، به محبوبیت استفاده از این لیزرها افزوده شد.

 در لیزرهای نسل قدیم پوستی با ارسال نور متمرکز شده از منبع نوری به تمام ناحیه هدف باعث تجزیه حرارتی آن سطح (برداشت لایه پوستی) و درمان آن می شدند که این کار زمان بهبود را افزایش و صدمه بیشتری به پوست وارد می کرد. اما در تکنولوژی جدید تحت عنوان لیزرهای فرکشنال برخلاف روش های سنتی که به کل ناحیه تحت درمان صدمه وارد می شد شبکه ای از ستون های نازک نوری به سطح پوست تابیده شده (به صورت نقطه- نقطه یا فرکشنال) و بقیه نواحی را دست نخورده رها می کنند که باعث آسیب کمتر و جزیی آن ناحیه خواهد شد. این کار همچنین باعث بهبود بسیار سریع تر پوست نسبت به حالتی که کل پوست صدمه ببیند، می شود.

براساس آمار انجمن جراحان پلاستیک آمریکا در سال 2015 بیش از 92000 درمان توسط لیزرهای فرکشنال در آمریکا انجام گردیده است.

 

مکانیسم اثر:


نور متمرکز شده ای که از منبع نوری ساطع می شود لیزر نامیده می شود. این پرتوهای نوری با رسیدن به سطح پوست سبب تجزیه گرمایی سلول های پوستی شده که براساس میزان صدمه زدن به بافت پوست به دو نوع تهاجمی و غیر تهاجمی تقسیم می گردند.

 

افراد واجد شرایط:


افرادی که دارای مشکلات زیر بوده و پزشک متخصص آنها را از انجام لیزر منع نکرده است (به دلایل مختلف مانند باردار بودن ویا حساسبت به نور) گزینه های مناسب برای انجام لیزر فرکشنال می باشند.

 • زخم حاصل از آکنه (بدون آکنه فعال)؛
 • دارای لک و پیس؛
 • نداشتن رنگ خیلی تیره پوست؛
 • خطوط ریز و یا چین و چروک در اطراف و زیر چشم، پیشانی یا دهان.

 

نحوه انجام:


به دلیل همراه بودن این درمان با درد از بی حسی موضعی استفاده خواهد شد. همچنین عینک های محافظ چشم برای جلوگیری از برخورد اشعات لیزر به شما داده می شود. سپس پوست شما باید پاکسازی شده تا آماده انجام لیزر گردد. مدت زمان انجام این درمان متفاوت بوده ولی معمولا حدود نیم ساعت به طول خواهد انجامید و پس از انجام نیز برای محافظت از قسمت لیزر شده، آن ناحیه پانسمان می گردد.

 

ریکاوری و زمان بهبود:


بعد از انجام لیزر درمانی، پوست شما قرمز شده و حسی شبیه به آفتاب سوختگی خواهید داشت. معمولا بعد از پنج روز از انجام لیزر جوانساز پوست شروع به خشکه زدن وپوست انداختن می کند و مدت زمان بهبود بسته عمق لایه برداری سطح انجام شده و نوع دستگاه بین سه تا ده روز متفاوت خواهد بود.

 

نتایج عمل:


پس از انجام لیزر پوست شما ممکن است به مدت چند روز قرمز باقی مانده و نسبت به آفتاب حساس شود، بنابراین استفاده از کرم ضد آفتاب و کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید توصیه می گردد.

بعضی افراد بلافاصله پس از انجام لیزر اثرات آن را مشاهده می کنند اما باید توجه نمود که روند بهبود تا یک سال ادامه داشته و اثرات آن تا چندین سال ادامه می یابد. تنها با افزایش سن و پیری شما ممکن است دوباره نیاز به انجام لیزر پیدا کنید.

 

آمادگی پیش از انجام لیزر پوست:


اجتناب از برنزه کردن و قرارگرفتن در معرض نور شدید خورشید و استفاده مداوم از کرم های ضد آفتاب به مدت 4 هفته قبل از درمان؛

 • اجتناب از استفاده کردن روش های زیبایی با عملکرد عمیق در پوست صورت به مدت 4 هفته قبل از درمان (مانند: درم ابریژن، لایه بردارهای شیمیایی تهاجمی و لیزرهای پوست)؛
 • از داروهایی که باعث حساسیت به نور می شوند (مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین) برای حداقل 72 ساعت قبل از درمان استفاده نکنید؛
 • اگر سابقه تب خال دارید (افت دهان و ناحیه تناسلی) و یا دارای بیماری پوستی زونا درمنطقه انجام لیزر هستید حتما به پزشک خود بگویید تا از داروهای ضد ویروس ( والاسی کلوویر، آسیکلوویر) برای شما استفاده کند (معمولا دو روز قبل از درمان تا سه روز بعد از درمان) .

 

مراقبت پس از درمان:


بلافاصله پس از درمان پوست قرمز شده و احساس آفتاب سوختگی و حساس بودن به نور خورشید به شما دست می دهد. لذا از 5 تا 7 روز از انجام لیزر جوانسازی، پوست شما ممکن است خشک و پوست، پوست شود. پس از ریختن پوست قدیمی، پوست جدید در آن منطقه تشکیل می گردد. این پوست در ابتدا به رنگ صورتی بوده سپس به تدریج بی رنگ خواهد شد؛

 • قرمزی پوست معمولا 1 تا 2 هفته باقی مانده و از بین رفتن کامل آن به زمان بیشتری نیاز دارد؛
 • بلافاصله پس از لیزر کردن ممکن است خونریزی نقطه، نقطه بسیار کمی روی پوست به وجود آید، همچنین ممکن است در برخی افراد تورم صورت مخصوصا اطراف دورچشم دیده شود؛
 • منطقه درمان را همانطور که پزشک شما آموزش می دهد تمیز نگه دارید؛
 • کمپرس سرد یا یک بسته یخ کوچک را به مدت 15 دقیقه هر 1 تا 2 ساعت درصورت نیاز، در طول 24 یا 48 ساعت اول روی منطقه تحت درمان قرار دهید؛
 • اجتناب از فعالیت های بدنی شدید تا دو هفته پس از درمان که باعث سرخ شدن ( گر گرفتگی) شود؛
 • اجتناب از درمان های تهاجمی پوستی دیگر در آن ناحیه تا 4 هفته پس از درمان و هرگونه استفاده از محصولات موضعی تا 6 هفته پس از درمان که باعث تحریک و سوزش پوست شود؛
 • اگر تاول زدن، پوست، پوست شدن و جای زخم پوست افزایش یافت به پزشک خود مراجعه نمایید. به هیچ عنوان جای زخم ها و دلمه ها را با دست از بین نبرید چرا که ممکن است باعث عفونت شود؛
 • استفاده از یک لایه نازک وازلین ویا پماد آنتی بیوتیک درناحیه درمان دو بار در روز تا زمان بهبودی توصیه می گردد؛
 • استفاده از کرم ضد آفتاب پس از بهبودی برای محافظت از پوست تازه به وجود آمده ضروری است.

 

سوالات متداول:


      1. آیا این روش درد دارد؟

بله اما معمولا برای کاهش درد از بی حسی موضعی استفاده می شود.

 1. این روش مناسب برای چه افرادی نیست؟

کسانی که دارای پوست های خیلی تیره و یا دارای جوش های فعال می باشند.

 1. چه وقت از لیزر جوانساز پوست استفاده کنیم؟
 • درمان جای آکنه؛
 • درمان نقطه های پیری و کهولت سن؛
 • درمان پنجه کلاغی های دور چشم؛
 • درمان افتادگی پلک؛
 • درمان افتادگی پوست؛
 • درمان اسکار و جای زخم ها؛
 • درمان چین و چروک های پوستی؛
 • درمان آسیب های پوستی ناشی از نور خورشید.
 1. عوارض لیزر جوانساز چه خواهد بود؟

پوست به درمان با لیزر واکنش های مختلفی نشان می دهد اما در بسیاری اوقات مانند یک آفتاب سوختگی خفیف احساس خواهد شد در بعضی موارد هم پوست شما ممکن است متورم یا قرمز شده و سوزش و خارش آن تا چند روز ادامه داشته باشد.

در بعضی افراد هم می تواند مانند یک آفتاب سوختگی شدید احساس شده که ممکن است باعث ایجاد تاول و تراوش مایع زرد رنگی از نقاط درمان شده شود و کراست به وجود آید. لذا از خاراندن این کراستها اجتناب کنید چرا که باعث ایجاد زخم هایی در سطح پوست خواهد شد .معمولا بعد از پنج روز استفاده از لیزر جوانساز پوست شروع به خشکه زدن وپوست انداختن می کند.

 1. آیا نتیجه این درمان دائمی است؟

نتیجه این درمان برای چندین سال باقی می ماند، البته افزایش سن طبیعی انسان و اثرات آن همچون چین و چروک نیاز مجدد برای انجام لیزر را به وجود می آورد.

 

اشتراک در خبرنامه

جستجو پیشرفته

امن افزار اوژن